Şirket Kuruluş İşlemleri

eŞirket ile online şirket Kuruluşu

eŞirket ile şahıs işletmenizi online olarak kurabilir ve fatura kesmeye başlayabilirsiniz. Kayıt işleminizin ardından eŞirket kullanan bir mali müşavirlik şirketi tarafından şirket kuruluş işleminiz yapılacak ve e-fatura, mali mühür, ön muhasebe programı hizmetlerinin aktif olması için eŞirket müşteri temsilcileri tarafından aranacaksınız.

eŞirket’e üye olduğunuzda herhangi bi taahütte bulunmazsınız 7 gün önceden yazılı olarak bildirim yaparak hizmeti sonlandırabilirsiniz.

Kuruluma Başla

Gerekli Evraklar Nelerdir?

- Home ofis olarak faaliyet gösterilecekse ikametgah belgesi

- Faaliyet gösterilecek adres kira ise kira kontratı

- Kimlik görseliniz

- Kurye olarak faaliyet gösterilecekse ruhsat veya araç kira sözleşmesi

İşletmenize ait Sabit Giderler

İşletmenizde hiç bir satış ve alış işlemi olmasa da sabit giderleriniz oluşacaktır. Satışlarınıza bağlı olarak ödenecek vergilerde artış olacaktır.

- eŞirket aylık 299 + KDV

- Aylık KDV Damga Vergisi 87,30 TL

- 3 Aylık Geçici Vergi Damga Vergisi 136 TL (Mayıs, Ağustos, Kasım aylarında yılda 3 defa ödenir)

- Yılda bir defa Gelir Beyanı Damga Vergisi 129 TL

- Bağkur Ödemesi (Genç Girişimciler 1 yıl istisna kapsamındadır)

Sıkça Sorulan Sorular

Mali Müşavirlik hizmeti kimin tarafından sağlanmaktadır?

eŞirket kullanan tüzel kişi mali müşavirilik şirketleri tarafından sağlanmaktadır. eŞirket platformu kullanıcılar için dijital dönüşüm hizmetleri sağlarken mali müşavirler için online ofis yönetimi noktasında destek sağlamaktadır. Taraflar için ortak kullanım sağladığımız bu platformda hizmet alan ve hizmet verenleri bir araya getirerek kullanıcı deneyimini arttırmayı amaçlamaktayız.

Aylık sabit ödeme dışında ek maliyetlerim olacak mı?

Sitemizde yayınlanan ücretler alış satış yapan temel işletme türü için geçerlidir. Sigortalı personel çalıştırma, ithalat - ihracat, satış hacminden dolayı 1. sınıf işletmeye geçiş yapma gibi durumlarda fiyat artışları oluşabilmektedir. Ek ücret gerektiren durumlarda önceden bilgi verilmektedir.
Aylık ödemenize ek olarak satışlarınıza bağlı olarak vergisel maliyetleriniz oluşacaktır.

Şirketimi kapatmak istediğimde ödemem gereken bir ücret veya sözleşmede bir taahhüt var mı?

Dilediğiniz zaman şirketinizi kapatabilir veya eŞirket ile çalışmayı sonlandırabilirsiniz. Kapanış veya devir işleminde +1 aylık fatura oluşmaktadır. Bunun dışında ek bir maliyet ya da taahhüt bulunmamaktadır.

Mevcut şirketim için yüksek muhasebe ücreti ödüyorum, eŞirket' geçerek maliyetimi düşürebilir miyim?

Hayır. Ön muhasebe, e-fatura gibi dijital dönüşüm hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz ancak sitemizde belirtilen ücretler yeni kurulan işletmeler için geçerlidir.

e-Fatura kontörü nedir?

Kestiğiniz ve size kesilen her e-fatura 1 kontör olarak ücretlendirilmektedir. Hediye kontörleriniz bittiğinde 0,12 kr'dan başlayan ücretlerle e-fatura kontörü alabilirsiniz. 1.000 e-fatura kontörü 120 TL'dir. z

Telefonla Destek Alabilecek miyim?

Evet. Telefon ve destek sistemi üzerinden sürekli iletişim halinde olabilirsiniz.

Vergi Ödemelerini Nasıl Yapacağım?

Vergi ödemelerinizi yapabilmeniz için devlet bankalarından birinde hesabınız olmalı eğer hesabınız yoksa eŞirket üzerinden Kredi Kartınız ile de vergi ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Ticaret Yapmıyorum eŞirket’i Kullanabilir miyim?

Evet. eŞirket, E-Ticaret yapanlara bir çok kolaylık sağlasada temel amacı tüm işletmeler için e-Fatura, muhasebe gibi süreçleri tek panelden yönetme olanağı sağlamaktır.

Yapmam Gereken Düzenli İşlemler Nedir?

Her aya ait giderlerinizi bir sonraki ayın 7. günü akşamına kadar muhasebe sistemine girmenizi bekliyoruz. Örnek: 1-31 ocak arası masrafların 7 Şubat akşamına kadar eŞirket paneline yükleyerek mali müşavirinize iletmelisiniz. Bu tarihten sonra yapılan yüklemelerde mali müşavirinize bilgi vermeyi unutmayın.

Teşvik ve Hibelerden Yararlanabilecek miyim?

İşletmeniz için uygun olan teşvikler Mali Müşaviriniz tarafından size iletilecektir. Bizde eŞirket olarak güncel teşvikleri takip ediyor ve sizi bilgilendiriyor olacağız.

Çalıştırdığım İşçilerin Bordroları Nasıl Hazırlanacak?

Personel yönetimine ilişkin resmi evraklarınız Mali Müşaviriniz tarafından hazırlanarak eŞirket paneli üzerinden iletilecektir.

Sistemin Avantajları

eŞirket bulut tabanlı bir işletme yönetim portalıdır. İşletmenizin tüm ihtiyaçlarınızı tek elden yönetmenizi sağlar.

  • e-Fatura & e-Arşiv

  • Ön Muhasebe

  • Online Yönetim

  • Mali Danışmanlık

001-business